Máte nárok na pracovní oblečení a obuv?

Jsou určité profese, kde se o tom, že zaměstnanci potřebují speciální obuv a oblečení, nedá pochybovat. Pak je ale spousta pozic, u nichž lidé váhají, zda na něco takového mají nárok. A jak je to s vámi?

Za pracovní oděv lze považovat montérky, plášť, ochranný oblek, pevné kalhoty, kožené rukavice, chemický overal či třeba i spodní prádlo. Vše záleží na tom, kde daný člověk pracuje a před čím se musí chránit. Oděv by v některých případech měly doplňovat i brýle na ochranu zraku, respirátory, helmy či svařovací kukly.

Pracovním oděvem je i stejnokroj

Nutno podotknout, že mezi pracovní oděvy řadíme i jednotné oblečení, tedy stejnokroje. Se stejným oblečením se setkáte typicky v supermarketech a lze jej rovněž považovat za plnohodnotný pracovní oděv, jehož koupi hradí zaměstnavatel.

Zaměstnavatel má v podstatě právo určit si za pracovní oděv, co bude chtít. Například ve veterinární ordinaci může svému týmu nakoupit kroksy, i ty jsou pak pracovní obuví.

Ne v každém povolání dostanete oděv

Je spousta povolání, v nichž vám bohatě postačí běžné oblečení. Pracujete-li na pozici účetní, v bance, v obchodě, na přepážce v muzeu apod., chodíte ve svém civilním oblečení, na nějž zaměstnavatel nepřispívá. V některých firmách, v nichž je vyžadován přísný dresscode, zaměstnanci dostávají příspěvek na nákup oblečení, avšak povinnost to není.

Pracovní oděv, obuv a pomůcky musí být poskytnuty v prostředí, kde oděv nebo obuv podléhají mimořádnému znečištění, opotřebení či plní ochrannou funkci. Takhle nějak mluví o povinnosti zákon, v praxi je však nutné vycházet z individuálních podmínek prostředí i charakteru práce.

Pokud vám zaměstnavatel neposkytne ochranné pomůcky, a vy si přesto myslíte, že na ně máte nárok, můžete si je sami zakoupit a žádat jejich proplacení. Podívejte se například do e-shopu Ardon.cz, kde najdete rukavice, pracovní oděvy, vycházkovou obuv i produkty na ochranu zraku, sluchu, hlavy a dýchacích cest. Zdraví máme jen jedno, a pokud váš zaměstnavatel odmítá ho chránit, možná by bylo lepší zauvažovat o změně práce.

Napsat komentář