3 argumenty, proč nosit specializované cyklistické oblečení

Obléknout si na jakoukoliv vyjížďku na kole cyklistické oblečení. Pro někoho je to samozřejmost, ani by ho nenapadlo tuto pravdu rozporovat, existují však i tací, kteří vůbec neřeší, co si před výletem na kole obléknou. A dokonce zaznívají i názory, které specializované cyklistické oblečení nemohou vystát. „Ať si v tom jezdí na Tour de France, ale proč si někdo oblékne upnutý dres, když se jede na hodinu projet do lesa?“ zaznívá z koutů sociálních sítí.

Odpověď na otázku proč skutečně existuje. Nosit specializované cyklistické oblečení rozhodně není pouze výsadou profesionálních cyklistů. Oblékají ho i amatéři, a to proto, že je velmi pohodlné a má při jízdě na kole i mnoho praktických funkcí.

1. S cyklistickým oblečením zažijete pohodlnější jízdu

Začněme kraťasy. Cyklistické kraťasy jsou zpravidla opatřené antibakteriální vložkou, která zabraňuje otlačeninám a odřeninám na citlivých místech, v horších případech třeba i bakteriální infekci. Upozorňujeme, že pod takové kraťasy už nepatří žádné spodní prádlo, tím byste výrazně zmenšili jeho funkčnost. Kraťasy zároveň dobře odvádí pot a při jízdě vám nijak nepřekáží. Což se o volných šortkách nebo teplákách rozhodně tvrdit nedá.

Ani dres na kolo vám při jízdě na těle nijak neplandá. Má nižší aerodynamický odpor než běžné triko a při jízdě se tak nemusíte tolik namáhat. Je zároveň prodyšné a dobře odvádí pot od těla, které tak udržuje v suchu. Tím, že se dresy vyrábí z tenkých a přiléhavých materiálů, mají cyklisté při zhoršeném počasí možnost obléknout na sebe více vrstev, aniž by se cítili jakkoliv nekomfortně.

2. Má vliv i na bezpečnost

K základnímu cyklistickému vybavení patří i rukavice na kolo. Pokud jste někdy zažili pád z kola přímo na ruce, jistě více, jak nepříjemné je vytahovat si z dlaní štěrk a jiné nečistoty. Tomu, stejně jako například běžným otlačeninám od řídítek, dokáží rukavice zabránit. Udržují také ruce v suchu, takže se vám řídítka nesmekají, což má vliv na bezpečnost jízdy. Když už hovoříme o bezpečnosti, nikdy nevyjíždějte na kolo bez přilby. Ať už se vydáte na silnici, nebo se svým celoodpruženým kolem do terénu, následky případné nehody mohou být katastrofální.

3. A navíc i skvěle vypadá

Cyklistické oblečení včetně doplňků, jakým může být například malý batoh na kolo, do kterého si vezmete drobné, telefon, možná malou svačinu a lehkou bundu (vidíte, další výhoda skladného cyklo oblečení), tak má své praktické i bezpečnostní výhody. A kdyby vás už nemělo přesvědčit nic jiného, nechcete při svém oblíbeném sportu vypadat jako ti, kteří se jím živí? Vždyť i fotbaloví fanoušci se oblékají do dresů svých oblíbenců…

Napsat komentář