Chcete si pořídit dům nebo byt?

Důležitým prvkem, při rozhodování zda si pořídit dům nebo byt, jsou finance. Za předpokladu, že chcete dům, který už stojí, kromě jeho koupě budete určitě muset řešit i jeho následnou přestavbu nebo rekonstrukci. Odpadají ale starosti s projektováním a zařizováním přívodu energií, vody apod. Skvělou volbou je dům si postavit. Sami můžete ovlivnit naprosto všechno. Rozlohu, polohu, výšku i počet pokojů. Při pořízení bytu si asi nevyberete místo, kde vám ho postaví. Takže když chcete do bytu, zkuste se nejdřív podívat na umístění. Možnosti mít poblíž školu, lékaře, obchod a určitě také dostupnost MHD, pokud nevlastníte auto. Také velikost bytu je důležitá. Nerozhodujte se jen podle počtu pokojů, ale berte v potaz také celkovou výměru. 

U bytu máte na výběr, jestli s vybavením nebo bez. Byty s vybavením mají většinou větší cenu a samozřejmostí je také kauce v případě nájmu. Bez vybavení jsou sice levnější, ale zase máte větší možnost zařídit si ho podle svého uvážení. Podle mě, je nejlepší částečné vybavení. A to se může týkat i domu. Základ jako kuchyňská linka a základní spotřebiče jako pračka, lednička a trouba vám ušetří spoustu peněz. Podle požadovaného vybavení si můžete filtrovat jednotlivé nabídky na Eurobydlení a vytoužené bydlení tak sehnat podstatně rychleji. 

Pořídit si dům je velké rozhodnutí

Určitě v tomto ohledu myslíte především na rodinu nebo na vlastní klid. Nezbytnou součástí je pak zahrada. Říká se, že tam se většinou vyřádí spíše ženské pohlaví ale znám i spoustu mužů, které hrabání se v hlíně uklidňuje. Nemusíte mít zrovna zahradu jako někde na zámku, ale i taková malá předzahrádka vám umožní pěstování pár kytiček, a přiznejme si to, když budete mít dobře umístěná okna, můžete si své ratolesti dobře kontrolovat, co tam asi tak po večerech dělají. Také není úplně od věci mít si v létě kde sednout, něco ugrilovat nebo se opalovat. Zahradní párty bývají také skvělou záležitostí. Když začne pršet, můžete se schovat v pergole, nebo zalézt domů. V domě bude vždy místo i na spacák s karimatkou pro nečekané nocležníky. Představte si také, že si večer rozpálíte oheň v krbu a kolik věcí se dá dělat na ovčí podložce před ním.

I byt představuje pro své majitele jisté výhody

V bytě tolik možností asi mít nebudete. Z okna sice před panelák vidět můžete, ale z takového devátého patra už půjde těžko rozlišit, co se tam děje. Byt představuje určitou anonymitu. Když si někoho pozvete k sobě do domu, asi o tom bude vědět celá ulice a bude se to řešit ještě příští rok. V paneláku je tohle všem úplně jedno. A z venku nikdo neuvidí, do kterého bytu se snažíte dostat. Vyšší patra jsou taky super. Nemusíte až tak řešit krytí. Žaluzie proti dennímu světlu jsou fajn, ale asi nikdo neuvidí, jak se v několika metrech nad zemí s někým hádáte nebo milujete. Na to, z jakých typů můžete vybírat, mrkněte zde. Jedno úskalí byt však má. Většinou je tam všechno slyšet. Takže když uslyšíte, že vám někdo bouchá do topení, máte dvě možnosti. Buď sousedy pozvete, nebo to můžete ignorovat. V tomhle asi bude hodně záležet na zrovna prováděné situaci.

Byt či dům si zařiďte podle vlastních představ

Existuje spousta ideologií, podle kterých si byt nebo dům můžete zařídit, stejně jako existuje spousta stylů. Romantická Provence, venkovský styl nebo minimalismus. Na ukázky různých stylů se podívejte tady. Rozhodně inspirativním nápadem může být také industriální styl. Na internetu můžete najít spoustu stránek, které se právě tímto zabývají. Dokonce pokud jste třeba fanoušek nějakého hudebního nebo filmového počinu, můžete si některý z pokojů udělat právě do tohoto stylu. Rozhodně to ocení hlavně děti, ale i dospělí mají své dětské stránky nebo dospělácké tužby. Samozřejmě můžete také oslovit bytového architekta, ale podle mě, je nejlepší, udělat si to podle sebe. Budete tam přece bydlet vy a ne architekt. Mějte doma dost světla a úložných prostorů. To si myslím, že je základ. A když se tam budete cítit pohodově a šťastně, tak jste vykouzlili ten pravý domov.

Dali byste přednost zařízenému nebo nezařízenému bytu?

 

Napsat komentář