Co se v roce 2018 změnilo v oblastech daní, mezd, důchodů a pojištění?

Ve všech těchto oblastech se něco mění prakticky neustále. Finanční limity musí pružně reagovat na současnou situaci. Zvyšuje se minimální mzda, přidává se i na důchodech. V roce 2018 narostlo téměř všechno, bohužel i zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Pojďme se podívat na konkrétní hodnoty.

Nové hodnoty se týkají každého z nás, přesto je většina lidí nezná. Možná patříte k těm, kteří se o ně ani zajímat nemusí. Minimální mzda vás netrápí, do důchodu je daleko a zdravotní i sociální pojištění vám automaticky platí zaměstnavatel? Pak by vás mohly zajímat třeba informace o nemocenské nebo otcovské dovolené.

Od února mohou jít na rodičovskou dovolenou tatínkové

Zajímavou novinkou je od 1. února možnost tzv. otcovské dovolené. Tatínkové mohou zůstat s miminkem po narození doma a užívat si ho během šestinedělí. Otcovskou dovolenou je možné pobírat 6 týdnů od narození dítěte a funguje jako nová dávka. Po jeden týden otec dostává 70 % vyměřovacího základu svého výdělku, pak je vyměřovací základ počítán stejně jako u mateřské (sečtení hrubých výdělků za rok a vydělení počtem dnů).

Nemocenská se navýšila, důchody rovněž

Větší podpory se dostane také lidem na nemocenské. Nemocenská se zvyšuje a její výše stoupá s počtem dnů nemoci. Od 31. dne pobíráte 66 % denního vyměřovacího základu a od 61. dne až 72 %.

Vzrostla rovněž průměrná hodnota důchodu. Zvýšila se o čtyři procenta, což dělá necelých 500 korun. Můžete si vyzkoušet orientační výpočet důchodu a radovat se, protože byl ustálen důchodový věk. Zastavil se na 65 letech, přičemž můžeme jen doufat, že se rozhodnutí v budoucnu nezmění.

Zvýšila se daňová sleva na dítě

Za první dítě si můžete odečíst 1267 Kč, za druhé a další pak zůstávají částky stejné. Za školku se snížení vyšplhalo na 12 200 Kč, což je mimochodem také hodnota minimální mzdy v roce 2018. Daňový bonus má však zpřísněná pravidla. Omezil se okruh příjmů, které se započítávají do limitu (nesmí se počítat například příjmy z nájmu).

Změny se dotkly i výše záloh na zdravotní a sociální pojištění. Chcete znát nové částky a další informace? Přečtěte si text Daně, mzdy, důchody a pojištění ve 2018 na webu VímVíc.cz.

Napsat komentář