Jak se hubne s bezlepkovou dietou

jak-se-hubne-s-bezlepkovou-dietou

Někdo lepek jíst nemůže a nemá jinu volbu. Přibývá ovšem i těch, kdo lepek vynechávají záměrně. Proč to dělají? Chtějí zhubnout a zároveň ulevit zdravotním problémům. Funguje bezlepková dieta?

Co je vlastně lepek?

Lepek jsou dvě bílkoviny, které se vyskytují v obilovinách. Přesněji řečeno, jedná se o jejich směs. Pro pekaře je velmi ceněný, protože díky tomu těsto drží a je velmi pružné. Ovšem mnoho lidí a přibývá jich, má problém s jeho trávení. Jsou to hlavně alergici a především lidé, kteří trpí nesnášenlivostí lepku neboli celiakií.

V naší zemi je mnoho celiaků, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu kvůli svému zdraví, a pak je tady také mnoho těch, kdo celiakii mají, ale nevědí o tom. Na tuto skutečnost upozorňuje i mnoho výživových poradců. Právě kvůli skryté intoleranci lepku, se mnoho lidí po najetí na bezlepkovou stravu cítí mnohem lépe a navíc i ubyde na váze.

Zbavte se svého bříška

Proč hubnete při vynechání lepku? Je to zejména proto, že drtivá většina potravin s lepkem se vyrábí hlavně z mouky. Všechny druhy slaného pečiva a těstoviny. Také koláče, buchty, dorty, sušenky, oplatky a také trochu čokoláda či některé uzeniny. Když je přestanete jíst, nebudete přijímat tolik kalorií a logicky klesne váha.

Velký prospěch přináší strava bez lepku v případě, že se chcete zbavit tuku na břiše. Ten se totiž ukládá v tucích právě hlavně v oblasti břicha. Při redukci váhy se právě nejhůře shazují kila v této oblasti. Když se budete poctivě vyhýbat lepku, tyto partie se vám krásně vytvarují.

Držte vyvážený jídelníček

Velmi často se bezlepkové dietě vytýká, že člověk při ní nepřijímá dostatek důležitých živin, hlavně vlákniny. Je velkou chybou jíst jen bezlepkové pečivo, protože obsahuje mnoho škrobů a přidaných látek. Je lepší naučit se vařit a péct s obilninami, které v sobě nemají lepek přirozeně. Výborná je pohanka, rýže, jáhly, cizrna či quinoa. Dodržujte zdraví jídelníček a budete zdraví i vy.

Mohlo by vás zajímat:

Jak uvařit pohanku?

Špageti aglio olio peperoncino.

Napsat komentář