Jak velká je v dnešní době nutnost pracovních oděvů a kde je najdeme?

Všichni víme o mnoha zaměstnáních, kde je nezbytné oblékat se dle předepsaných pravidel. Nenapadá mě žádná pracovní pozice, u které by byl předepsaný pracovní oděv zbytečný. Podle mne slouží buď jako nutnost k vykonávání pracovní činnosti nebo jako znamení toho, na jaké pozici se na daném pracovišti nacházíte. Jsem si naprosto jist, že takovým svářečům a hasičům nezbytnost silných a nehořlavých materiálů jistě nevadí.

Avšak zajímalo by mě, jak se na svůj pracovní ohoz dívají například zdravotní sestry. Jistě, je nutné, aby byl veškerý nemocniční personál slazen do jedné barvy, byl tedy pro veřejnost jasně rozpoznatelný a v rámci právě zde naprosto nezbytné hygieny „běloskvoucně čistý“. 

Jak to dopadá, když přijdete do práce, kde jsou předepsané pracovní oděvy

Jsou povolání, kde si uniformu hrdě oblečete, ona plní svůj účel a vy se cítíte silně a důstojně. Mezi takové klikaře bych ale zařadil pouze již zmiňované hasiče, policisty a vojáky. Doposud jsem nepřišel na skutečný důvod, ale jsem si naprosto jist, že právě tato povolání a takto oblečení muži, ženy velice přitahují. Nerad bych poškodil dámy, musím přiznat, že i ženy vypadají v uniformách velice dobře. 

JAK JSEM K PRACOVNÍMU ODĚVU PŘIŠEL

Bohužel ale ne všude dostanete kvalitní a na vaše míry sedící oblek. Kdysi jsem se ocitl na sice kancelářské pozici, ale v oddělení náležícím potravinářskému průmyslu. Okamžitě jsem si všiml, že jednotlivé pracovní pozice jsou rozlišeny náležitým pracovním úborem. Naneštěstí, velice nevzhledným. Ohledně této záležitosti jsem se nikomu nepřipomínal, doufaje v to, že se mi toto potěšení vyhne, přesto jsem byl po několika týdnech požádán si pro svůj vlastní pracovní oděv dojít. 

Svůj vlastní je trochu nadnesený pojem, obdržel jsem o dvě velikosti větší kalhoty a triko téměř ke kolenům. Vypadal jsem nesmírně komicky a cítil se velice zahanbeně. Naštěstí takto hloupě vypadali všichni. I přes nesmírnou velikost celého závodu a značný počet zaměstnanců pravděpodobně nezbyly finance na pořízení slušných, a hlavně sedících uniforem. Nešťasten jsem se vrátil zpět ke své práce. Celá tato obohacující zkušenost pro mě nakonec dopadla dobře, neboť jsem od svých moudřejších a zkušenějších spolupracovníků brzy zjistil, že tyto nevzhledné kusy ušité ze starých bílých prostěradel, na sobě musím mít pouze při občasných auditech či jiných kontrolách. 

Žádnými směrnicemi není upraveno, jaké máme nosit prádlo, protože nijak neovlivňuje bezpečnost při práci, ale vězte, že kvalitní spodní prádlo z Miorio si nebudete moci vynachválit a zajistí vám pohodlí i během dlouhé pracovní směny. 

Vidíme předepsané oblečení již na většině pracovních pozic?

Podle mého názoru ano, alespoň na těch, která jsou nám obyčejným civilistům na očích. Přijedete například do obchodního centra. Projdete kolem občerstvení, veškerá obsluha má na sobě totožné oblečení. Pokračujete kolem prodejny mobilních operátorů, podívejme se, zde to samé. A stejné pravidlo vidíme i v supermarketu, v obchodě s oblečením či botami i u stánku se zmrzlinou, kterou nesmíte při odchodu opomenout. Na takto viditelných místech je rozlišení zaměstnanců velmi nezbytné. Jednou jsem se v supermarketu zeptal na cenu jisté potraviny zákazníka, nikoliv právě obsluhy a bohužel, paní můj dotaz nepřišel vůbec vtipný a ani má omluva dostatečná.

Působí jednotné pracovní oděvy dobře?

Ano, rozhodně ano! Jednotné oblečení působí profesionálně. Je vidět, že majiteli podniku či společnosti záleží na tom, jakým dojmem jeho zaměstnanci působí. Bylo by moc hezké mít lidem sympatické a pracovité zaměstnance, ale pokud by muž přišel do práce oblečen jako by právě odběhl od prasat a žena, které právě skončilo slibné rande, na zákazníky by to příliš dobrý dojem neudělalo. 

Přiznejme si, šaty dělají člověka a my si poslechneme profesionální radu raději od někoho, kdo nejen že ví, jak se chovat, ale umí i vypadat vhodně k tomu, že se právě nachází v práci. Pokud by některý zaměstnavatel chtěl opravdu zazářit, má možnost provést stejné kroky jako město Cheb, která svým metařům poskytla zcela nové a musím říct fešné modro bílé obleky a stala se tak senzací internetu. Celý článek včetně fotografie zde.

Co ovšem ti, pro které je předepsaný oděv nezbytností? 

Nedávno jsem narazil na článek o hasičích, pro které byl vyvinut nový a odolný hasičský oblek. Celý článek k přečtení zde. Pro ty, kterým stačí prostý výtah a mé snad vkusné poznámky, prosím pokračujte ve čtení. Nový oblek umí měřit okolní teplotu, zjistit množství nebezpečných plynů nebo i mimo signál vysílat současnou polohu hasiče. Bohužel nedokážu z odborného hlediska posoudit, jak jsou tyto nové funkce potřebné, ale jsem velice rád, že pro takto obětavé povolání někdo inovuje stávající věci a snaží se zmírnit hrozící nebezpečí. Pokud bych někdy zbohatl a vydal se dělat výzkum, zkusil bych sestrojit oblek odolný i tisíci stupňů Celsia s neomezeným množstvím kyslíku stále k dispozici. Jsem si jist, že hasiči by je velmi uvítali, nemyslíte?

A když opomenu hasiče? Jak to chodí v ostatních zaměstnáních?

Jsem si jist, že kvalitní oděv mají také svářeči dělníci, pracovníci manipulující s nebezpečným odpadem a mnoho dalších. Dosud jsem neslyšel o zaměstnavateli, který by veškeré pracovní oděvy i obuv nehradil. Jsem rád, že alespoň toto, i přes nepříliš vysoké platy, funguje. Neumím si představit přijít do nového zaměstnání a dozvědět se nutnost zakoupení potřebného oděvu. A pak až bych mohl pracovat, že? Nesmysl. 

Pro zaměstnavatele je povinností náležitý pracovní oděv a obuv obstarat podle povahy pracovní náplně. Takto je to stanoveno podle zákona, pro více informací se můžete podívat na tento odkaz. Myslím si, že u mnoha rizikových povolání je nutností na kvalitě materiálu opravdu trvat, zvlášť, pokud nástroje a látky, se kterými pracovník manipuluje, mohou ohrozit jeho zdraví. Ačkoliv někde se na správné oblečení tolik nedbá, každý by se měl řídit i svým vlastním rozumem a neriskovat zbytečně nějaký úraz. Proces prokazování vzniku pracovního úrazu právě v práci také není nejsnadnější záležitostí. 

Pokud by vás zajímalo pořízení pracovního oděvu mimo vaše vlastní zaměstnání, například k zahradničení, sportu či jiným koníčkům, na internetu je mnoho inspirace kde a co konkrétní nakoupit. Na rozdíl od mnoha jiných věcí a produktů si myslím, že oblečením potřebným k práci se zabývá mnoho kvalitních firem. Všude naleznete nabídku letních či zimních oděvů, pro děti i dospělé, k veškerým činnostem, ke kterým je potřebujete. 

 

Napsat komentář