Kalibry slouží ke kontrole vyrobených produktů

Ve strojírenském průmyslu se používají různé nástroje, zejména pokud se zabýváte sériovou výrobou. Jestli hledáte způsob, jak snížit zmetkovost na co nejnižší úroveň, pořiďte si správná měřidla a kalibry. V následujících řádcích vám prozradíme, na koho se v daném segmentu obrátit, abyste neprohloupili.

Kalibry slouží k přeměření a kontrole vnějších i vnitřních rozměrů či tvarů obrobku. Kontrolní procesy jsou potom rychlé, jednoduché a efektivní. Kalibry nejsou univerzální, ale používají se jen k měření určitých velikostí, například M42×1,5 a podobně. Snadno odhalíte, jestli se jedná o zmetek, nebo ne.

Jak se s kalibry měří?

U kalibrů jsou vždy dvě strany, a to dobrá a zmetková. Právě zmetková strana se vyznačuje tím, že je užší a červená, případně je opatřena zápichem. Vezmete tedy konkrétní výrobek, nejprve do něj zkusíte nasunout dobrou stranu, a potom zmetkovou. Jestliže se nejedná o zmetek, potom dobrá strana se do výrobku zasune celá, zatímco zmetková ne. Pokud je tomu naopak, výrobek má špatné rozměry.

Vybrat si můžete z mnoha druhů

Současný trh je rozmanitý a vybrat si můžete z pestré škály provedení. Samozřejmě první možnost je vybrat podle označení, například již zmíněný kalibr M42×1,5, ale dále se rozdělují i podle účelu. S válečkovými kalibry zkontrolujete vnitřní průměr. Bývají oboustranné i jednostranné. Třmenové kalibry vám pomohou přeměřit délku i vnější průměr. Závitové kalibry, jak už samotný název napovídá, jsou zase na měření vnějších rozměrů, tedy závitů.

Kompletní produktové portfolio najdete na stránce Kalibry.cz, kterou má pod svými křídly specialista Michovský-TOOLS s.r.o., jenž na trhu působí dlouhá léta. V nabídce dané společnosti najdete kromě kalibrů také měřidla či možnost zakázkové výroby, jestli máte specifické požadavky.

Napsat komentář