Kde pořídit samostmívací kukly a jak vůbec vybrat svařovací kuklu?

Sháníte kvalitní svářečskou kuklu pro MIG/MAG, TIG, MMA svařování, plazmu a broušení? Kukla je základním vybavením každého svářeče, je důležitá pro efektivitu práce i bezpečnost, proto byste ji měli vybírat s velkou pečlivostí.

Při výběru máte prakticky dvě možnosti. Buď se zaměříte na moderní samostmívací kukly, nebo na starší a levnější odklápěcí kukly.

Samostmívací kukly s vhodným ztmavením

Odklápěcí kukla má tmavé sklo s trvalým ztmavením DIN (např. 9, 10, 11). Tmavost nelze regulovat podle práce a toho, v jakém prostředí pracujete. Kuklu musíte odklápět, což je poměrně otravné.

Proto jsou dnes rozhodně populárnější samostmívací kukly, jež nemají trvale ztmavené sklo. Místo něj disponují elektronickou kazetou s LCD displejem. Nesvařujete-li, průzor je čirý. Jakmile zapálíte elektrický oblouk, průzor se ztmaví. Jak rychle, záleží na konkrétní kukle, respektive na optické kvalitě displeje. U těch nejlepších dojde k ztmavení za 0,00005 s.

Kolik stojí kvalitní samostmívací kukla?

Ty nejlepší modely se šplhají do tisíců, avšak dobrou samostmívací kuklu seženete i kolem tisícovky. Obzvlášť když si posvítíte na nějakou v akci. Velmi dobré ceny nabízí například e-shop Pantermax. Za 900 Kč nabízí ve slevě svářecí kuklu PANTER s reálnými barvami, vyměnitelnou baterií a zorným polem o velikosti 96×39 mm.

Konkrétně tato kukla je označená jako 1/1/1/2 EN379. Co ta čísla znamenají? První jednička je optická třída (1 = nejlepší), druhá rozptyl světla (1 = nejlepší), třetí variace ve ztmavení filtru (1 = nejlepší). Bližší informace o piktogramech a použitém značení najdete přímo na blogu e-shopu.

Pantermax je sesterskou značkou známější Kowax, funguje pouze online a díky tomu si může dovolit nabídnout velmi zajímavé ceny. Na e-shopu se dá levně koupit invertorová svářečka, příslušenství ke zdrojům a další vybavení pro sváření.

Napsat komentář