Moderní dopravní prostředky pro mladé i staré

V současné době se zejména kvůli potřebě chránit životní prostředí dostávají ke slovu moderní dopravní prostředky. Ty se většinou zakládají na elektrickém pohonu. Svět tak zaplavily různé e-kola, e-koloběžky, e-boardy, či hoverboardy. Některé z nich se hodí hlavně pro mladé, ku příkladu ty posledně zmíněné, další si zase dokážou užít i senioři. To platí například pro e-kola, e-koloběžky, tříkolky, nebo lehokolá. V článku si povíme právě o nich.

Elektromobilita

Popularita moderních dopravních prostředků stoupá z roku na rok. A může za to zejména elektřina. Řeč je například o různých e-koloběžkách, e-kolech, hoverboardech či segwayích. V současnosti jsou dokonce tyto zábavky již tak rozšířené, že se postupně v mnoha zemích mění silniční vyhlášky. Začínají platit různé zákazy, příkazy, ovšem to hlavní se stále nemění – nepotřebujete na ně řidičský průkaz.

Samozřejmě, zmíněné dopravní prostředky nejsou jediné, které můžete využívat. Elektromobilita je velmi široký pojem – obecně se elektrický pohon dá použít na všem, co má alespoň jedno kolo.

Tip

Setkali jste se již s elektrobruslemi? Jde o skvělou zábavu a zároveň šikovný dopravní prostředek v případě, že se potřebujete někam rychle dostat. Většinou jsou zcela bezúdržbové a mají intuitivní ovládání.

Klasické dopravní prostředky na elektrický pohon

Moderní dopravní prostředky pro mladé i seniory ovšem musí splňovat několik podmínek. Především by měly být dostatečně zábavné, aby udržely pozornost mladého člověka. Zároveň ale musí být dostatečně bezpečné, jednoduché na používání a jízda na nich by neměla dělat problémy ani seniorům se sníženou mobilitou.

Kromě e-kola můžeme mezi takové zařadit zejména e-koloběžky, e-skútry a různé elektroodrážadlá. A pro lidi se zdravotními problémy v souvislosti s pohybovým aparátem, nebo starší ročníky, jsou výhodné tříkolky pro seniory.

E-koloběžky

Díky svým výhodám se stávají rok od roku populárnější. A nejen u mladých. Především je to jejich výborná skladnost – můžete si je snadno poskládat a vzít se sebou například i do takového nákupního vozíku. Také jsou lehké a s velmi jednoduchým ovládáním. Rychlost si v jejich případě lze užít kolem 25 km/h, a to s teoretickým dojezdem přibližně 30 km.

Obecně představují ideální dopravní prostředek pokud potřebujete cestovat na menší vzdálenost. Jejich nespornou výhodou ale je, že si je můžete vzít do autobusu, tramvaje nebo do metra, kde si je složíte a když vystoupíte, nic vám nebrání dále na nich pokračovat. A to rychleji a zábavnější než jen při obyčejné chůzi.

Tip

Pokud chcete jezdit po kamenitém a nerovném terénu, zvolte si raději offroadový model e-koloběžky. Nejlépe s nafukovacími koly. Zároveň myslete i na její váhu. Pokud ji například budete přenášet každý den do již zmíněného MHD, časem pocítíte každé kilo hmotnosti. Proto v tom případě raději investujte do duralové jako do ocelové konstrukce.

E-skútry

Když začnete přemýšlet nad e-skútrem, měli byste si ujasnit, jaké trasy s ním chcete jezdit. Pouze po městě, například do školy nebo do práce? Nebo raději v terénu ve vesnickém prostředí? Odpovědi na tyto otázky vám pomohou s výběrem vhodného modelu.

Obecně lze o e-skútrech říci, že jsou praktické, pohodlné a mimořádně stylové. A to pro mladší i starší ročníky. Pokud navíc elektrický skútr splňuje určité podmínky (výkon do 250 W, maximální rychlost do 25 km / h ….), tak nepotřebujete k jízdě řidičský průkaz.

V souvislosti s dojezdem samozřejmě platí, že čím je větší, tím lépe. Ovlivňuje ho ovšem taky styl jízdy a náročnost terénu. Proto maximální údaj třeba brát s rezervou. Také pokud plánujete jezdit po rovných a kvalitních silnicích, je lepší co možná nejvyšší maximální rychlost.

Elektroodrážadlá

V poslední době se dostávají do módy taky různé elektroodrážadlá – e-bike. Můžete si na ně pohodlně sednout (jako na klasický kolo) a bez problémů s nimi projdete i 30-40 km na jedno nabití. Dokonce bývají vybaveny tempomatema klasickou výbavou na cesty, jako například předními a zadními světlomety.

Jejich velkou výhodou je, že jsou tiché a velmi šetrné k životnímu prostředí. Na jejich nabíjení můžete samozřejmě použít obyčejnou zásuvku. Ale pozor! Nemají řetěz ani pedály k pohonu, proto nemůžete využít vlastní sílu. Z tohoto důvodu si trasu i nabíjení důkladně plánujte.

Na sport a utužování zdraví

Pravidelné sportování je důležité jako u mladých, tak i u seniorů. Starší ročníky to ale mají náročnější, zejména v souvislosti s různými nemocemi pohybového aparátu. Některé sportovní aktivity jsou proto vyloučeny, jako například běh, který namáhá klouby. Co s tím?

Odpovědí je plavání nebo cyklistika – tyto sporty dokážou procvičit svalstvo celého těla, aniž by namáhali a zatěžovaly klouby. Ani v případě postižení páteře není nic ztraceno. Řešením jsou například lehokola se třemi koly.

Lehokola

Bez ohledu na věk, delší cyklistické túry mají tu nevýhodu, že se při jízdě časem ztrácí komfort sezení. Lehokolo tento problém ovšem dokáže odstranit díky svému hlubokému a rovnému sedadlu. Z toho důvodu je vhodné taky pro ty, kteří mají problém s rovnováhou při jízdě, nebo udržením vzpřímeného hřbetu.

Tím, že lehokolo má nízko položené a hluboké sedadlo, máte zároveň postaráno taky o bezpečnost při jízdě – jako účastník silničního provozu získáte dobrý přehled. Zároveň zde neexistuje riziko pádu. Jízda na lehokole je taky velká zábava, z toho důvodu si ho užijí i mladší ročníky.

Rady na závěr

Při výběru ze zmíněných dopravních prostředků nezapomeňte myslet také na bezpečnost – brzdy. V první řadě výběr brzd závisí na terénu, na kterém plánujete jezdit. Hlavně pokud uvažujete nad častou jízdou dolů kopcem. Některé modely mají elektrické, jiné zase kotoučové brzdy. Je ovšem lepší, pokud se tyto typy brzd kombinují. Při delších výletech také určitě oceníte tempomat.

Moderní dopravní prostředky také nabízejí různé užitečné funkce. Zejména pokud je řeč o zábavě. Standardem již bývá, že dopravní prostředek můžete připojit k telefonu, a to přes Bluetooth. Některé modely se dají prostřednictvím telefonu přímo ovládat, jiné vám alespoň v telefonu ukládají různé statistiky o jízdě a váš pohyb zaznamenávají na mapě prostřednictvím GPS.

Napsat komentář