Nejen pro kutily: jak vybrat 3D tiskárnu?

Objevte kouzlo 3D tisku – vyberte si tu pravou 3D tiskárnu. Že nevíte, které dát přednost? Inspirujte se naším stručným průvodcem.

Co je vlastně 3D tisk?

A jsme o krok v budoucnosti – nebo spíše tam, kde jsme si budoucnost dříve představovali. Je tu 3D tisk a to je něco! Aditivní výroba, jak se 3D tisku říká, je speciální proces tvorby 3D pevných objektů. Celé to probíhá v 3D tiskárně, kde se skládají jednotlivé vrstvy zvoleného materiálu. Chcete si vytisknout střevíček nebo snad kus nářadí? Žádná věda. Dá se totiž tisknout plast, keramika, šperky nebo dokonce protetické pomůcky.

Použití 3D tiskárny

Na výběru záleží. Jak tedy vybírat?Krok číslo jedna: účel 3D tisku. Chcete tisknout pro zábavu, zakázkově nebo pro účely firmy? Podle toho se totiž mohou lišit parametry zvoleného přístroje.

Zakázkový a průmyslový 3D tiskvyžaduje logicky vyšší investici – rozhodně v řádech desítek tisíc korun. Jestliže si pravidelně chcete tisknout drobné dárkové nebo firemní předměty, jako jsou propisky, odznaky nebo stojany, může se vám hodit 3D tiskárna ve formě rychlostavebnice. Pořád se nejedná o nejlevnější záležitost, odměnou za vstupní finanční ztrátu však jsou kvalita, odolnost a stabilita. Tisknout však nemusíte ani zdaleka jen pro firemní potřeby. Taková 3D tiskárna může být pomocníkem v domácnosti – a užijete si s ní spoustu zábavy. V tomto případě můžete volit tiskárny podle dalších kritérií.

Barvy a materiály

Přesuňme se k dalším aspektům výběru 3D tiskárny. Chcete tisknout vícebarevně? Pak stojí za zvážení koupě vícehlavé tiskárny. Rozlišují se dva typy – tiskárna, která disponuje samostatnými tryskami a je vhodná nejen pro barevný, ale také mnohomateriálový tisk, nebo tiskárna s mixovací tryskou. Mixovací tryska usnadňuje míchání barev, samostatné trysky však nabízí ostřejší přechody jednotlivých odstínů.

A nač pozor? V případě kombinací různých materiálů a složitějšího tisku dochází často k tisku podpor, které ne vždy snadno mechanicky odstraníte. Pro některé materiály je pak schůdnější chemické odstranění – i to může být komplikací.

Tiskárna pro kutily

Jste nároční, rádi si hrajete a nevadí vám vylepšování? Pak by právě pro vás mohla být stavebnice 3D tiskárny ta pravá. Tak za prvé – snadno a sami si ji poskládáte. Zvolený a složený základ můžete kdykoli dle potřeby doplnit, zdokonalit nebo přestavět. Tento proces vám umožní nasbírat cenné zkušenosti s 3D tiskem a zároveň získat dobrý stroj za slušnou cenu. Ideální je pak možnost volit open source řešení, v jehož případě k jednotlivým dílům stavebnice dohledáte dokumentaci pro snadnější orientaci.

Komfort a pohodlí

Kupte a tiskněte, to je, oč tu běží. Upřednostňujete rychlou montáž? Pak můžete volit z tiskáren, které jsou již připraveny k použití. Opět se můžete řídit účelem tisku a částkou, kterou chcete investovat. Poměrně kvalitní tiskárnu nebo rychlostavebnici pořídíte za zhruba okolo 10 000 Kč. Jejich montáž zpravidla nepřesáhne půl hodiny – a hrátky s 3D tiskem mohou začít.

Na velikosti záleží

Velikost tiskové plochy je dalším kritériem, které stojí za zvážení při plánování koupě 3D tiskárny. Jak velké předměty chcete tisknout? Kromě velikosti však stojí za zmínku i materiály, ze kterých budete vyrábět předměty. Těmi základními jsou dva typy materiálů pro 3D tisk. ABS je dobrý, kvalitní plastový materiál,který však vyžaduje tisk na vyhřívané podložce. Druhou možností je PLA – kyselina polymléčná. Tento materiál je friendly i pro planetu, dá se jednoduše kompostovat. Ideální je použití materiálů, pro které je tiskárna primárně určena, aby nedošlo k poničení cartridgí.

Užitečnost recenzí

Jak nakonec vybrat tu pravou? Posledním a rozhodujícím okamžikem pro výběr 3D tiskárny může být zhodnocení recenzí ostatních zákazníků. Jejich předchozí zkušenosti vás mohou nasměrovat – proto se nebojte podívat také na tuto stránku věci. Nakonec se může stát užitečnou i vaše recenze – proto se nebojte zapojit, až se s vaší novou 3D tiskárnou konečně seznámíte.

Napsat komentář