Pokojový cypřiš (Cupressus macrocarpa) – pěstování

Pokud lze pokojový cypřiš vůbec pěstovat v interiéru, tedy pouze ve kbelíku. Tato odrůda vyšlechtěná v Anglii se dostala do prodeje roku 1947 jako dřevina pro podnebí s mírnou zimou. Pro pěstování v obytných místnostech roste vlastně příliš rychle (roční přírustek 30cm), a nevyhovuje ani z hlediska svého habitu. Zařazení tohoto hezkého cypřiše se zlatými jehlicemi do sortimentu pokojových rostlin může být považováno ze nepodařený pokus otevřít trh pro rostlinu nevyhovující danému účelu.

Stanoviště: Pokud je to možné, od května až do příchodu mrazů venku v polostínu nebo na slunci s vyjímkou jižní strany. Přezimování na světlém, pokud možno chladném místě. Podle dosavadních zkušeností snese i vytopenou místnost.

Zálivka: V létě i v zimě mírná. Nesmí přeschnout, především na teplém stanovišti. Při přezimování na chladném místě rostlinu nepřeléváme.

Hnojení: Od jara do pozdního podzimu občas hnojivem pro květiny, v zimě vůbec nehnojit.

Rozmnožování: Od července do října řízky o délce asi 10 cm ve směsi rašeliny a písku. Poté rostliny necháme přezimovat na chladném místě.

Pokojový Cypriš
Pokojový Cypriš

Poznámky: Rostlina snáší po krátkou dobu i mírný mráz. Měli bychom tuto dřevinu, neprávem nazývanou jako “pokojový cypřiš”, ponechat venku co nejdéle.

Napsat komentář