Sloní noha (Nolina), jak ji pěstovat

Původem z pouští jižního Mexika, má tento bizardně vypadající sukulent velmi neobvyklý vzhled, k němuž přispívá dřevnatý stonek lahvicového tvaru (nebo též tvar sloní nohy), jež slouží jako zásobárna vody. Z tohoto ztlustlého stonku vyrůstá hustá růžice hladkých, nazpět ohnutých listů, které mohou být dlouhé až 90cm. Roste velice pomalu, ale je snadné ji pěstovat a měla by vzdržet několik desítek let. Ideálně doplňuje zařízení moderního pokoje, či kanceláře, daří se jí dobře i v domech s ústředním topením.

Stanoviště: Miluje hodně světla a čerstvý vzduch, měla by proto stát blízko okna, kde by teplota v zimě neměla klesnout pod 12°C. Toho lze dobře dosáhnout umístěním květiny na parapet, pod kterým se nachází ústřední topení.

Zálivka: Nolina je sukulent. To v překladu znamená , že se zalévá velmi málo. Vodu si udržuje sama ve svém stonku, a přílišné přemokření ničí nejprve její kořeny a poté i její stonek, který nabobtná a splesnivý. Půda se mezi jednotlivými zálivkami musí nechat vyschnout a až poté zalévat. Nikdy se nesmí stát, že by rostlina mněla ve své misce vodu.

Hnojení: V létě jednou za 2 týdny hnojivem pro kaktusy, nebo nízkou koncentrací hnojiva pro květiny. V zimně nehnojit vůbec.

Rozmnožování: Tato rostlina se množí semeny, které si při troše štěstí dají sehnat v obchodě. Nebo řízky kmenu, či odříznutím vedlejších vrcholů, které se na rostlině občas udělají, ale obě tyto procedůry jsou velmi náročné na správnou zálivku a teplotu, je proto nejlepším způsobem koupě nové rostliny. Mladé rostliny se přesazují každý rok, starší exempláře jednou za 2-3 roky.

Sloní noha
Sloní noha

Poznámky: Zvadlé, či uschlé listy jemným tahem odtrhněte od stonku, nebo ustřihněte 2 cm od stonku a oni časem odpadnou sami, je to však méně estetické. Rostlinu přesazujte do směsi zahradnické směsi “B” a hrubšího písku 1:1. To vede k tomu aby zemina nedržela tolik vlhkosti.

Napsat komentář