Posvátná Adamova hora na Srí Lance, aneb po šlépějích Buddhy

Srí Lanka, dříve známá jako Cejlon, je oblíbenou destinací turistů z celého světa. Země je známá pro svojí nádhernou, divokou přírodu, starobylé památky, exotickou kulturu i proslulé čajové plantáže a ostrov si tak jako svůj cíl volí mnoho příznivců poznávacích zájezdů do exotiky. První zkušenost se Srí Lankou prožijí její návštěvníci většinou v hlavním městě Colombu, na jehož letiště míří lety z celého světa. Pak už ale vyráží poznávat i ostatní krásy ostrova, návštěva posvátné Adamovi hory by mezi nimi chybět rozhodně neměla!

 

Šri Pada – Hora motýlů

V centrální části ostrova se do výše 2243 m tyčí hora, na jejíž vrchol každoročně míří statisíce lidí. Není to však jen její majestátní krása či překrásné výhledy, které je k ní přivádí. Velkou část návštěvníků přivádí na toto místo, asi 40 km vzdálené od města Ratnapura, především náboženské důvody. Šri Pada neohromuje výškou, z duchovního pohledu se s ní ale může měřit jen málokterá jiná hora na světě.

Adam, Buddha nebo Šiva?

Pokud vystoupíte až na samý vrchol hory, objevíte malou, asi 2 m velkou kamennou formaci. Bude vám možná připadat nenápadná, vězte ale, že to právě ona je důvodem, proč je celá hora posvátnou prakticky pro všechna velká světová náboženství. Pro Hinduisty je to otisk chodidla boha Šivy, pro Buddhisty stopou Buddhy a pro Křesťany a Muslimy pak místo, kde na Zemi vkročil po svém vyhnání z ráje samotný Adam.

Vzhůru na horu

Posvátnost Adamovi hory pro čtyři velká světová náboženství dělá z její návštěvy velmi zajímavou zkušenost, na druhou stranu to také znamená, že se soukromím při výstupu moc počítat nelze. Lidí je zde opravdu hodně, berte proto náboženská procesí jako zajímavost, kterou stojí za to také spatřit. Věřte, že nebudete litovat. Neváhejte proto a zarezervujte si dovolenou na Srí Lance.

Napsat komentář