Trápí vás unavené oči? Dopřejte jim vzpruhu!

Pojem únava se nevztahuje jen na klasickou ospalost. Unavené mohou být i naše oči. A věřte, že jim tento stav vůbec nesvědčí! 

Oči patří mezi nejvzácnější orgány v lidském těle. Zrak pak mezi nejcennější vjemy. Zkuste na chvilku oči zavřít a pohybovat se poslepu. Nebude to ono, že? Proto jim dopřejte péči, již si zaslouží.

Pozor na přímé na slunce i monitor počítače

Očím nesvědčí spousta věcí. Přímý pohled do slunce stejně jako dlouhé vysedávání před monitorem počítače. Zatímco před sluncem svůj zrak chráníme slunečními brýlemi s UV faktorem, záření z počítačových monitorů už je ale většinou necháváme na pospas. A to je samozřejmě chyba.

Hleděním na obrazovku namáháme oční svaly

Vaším očím samozřejmě neškodí počítačový monitor jako takový. Svou daň si spíše vybírá nadměrné soustředění, při němž namáháme některé svaly. Proto jsou při práci na počítači tak důležité přestávky. Během nich se protáhněte, několikrát se nadechněte a vydechněte a také si své oči promněte prsty či dlaněmi.

Nezapomínejte mrkat

Svůj pohled na monitor počítače tu a tam vystřídejte za pohled do dálky. Snažte se na chvilku své oči vůbec nezaměstnávat. Klidně je na pár okamžiků zavřete. Velmi důležité je také pravidelné mrkání, jež ve své podstatě oči zvlhčuje. Všimněte si ale, že když se při práci na počítači opravdu soustředíte, mrkáte méně. A to je samozřejmě chyba.

Máte monitor počítače správně nastavený?

Nesmírně důležitá je ale i role kvalitního osvětlení a především správně nastavený monitor počítače. Ten by měl být ve správné výšce, ale i vzdálenosti od očí, která by se měla pohybovat mezi padesáti a sedmdesáti centimetry. Snažte se také vyvarovat umístění počítače čelem k oknu. Kontrast jasu okna a obrazovky rovněž oči rychle unaví.

Vyzkoušejte doplňky stravy

Okamžitou úlevu unaveným očím poskytují kapky do očí, ale i speciální doplňky stravy jako například BETAVID od Naturvity se světlíkem lékařským, betakarotenem, extraktem z borůvek a červeného vína. Tento přípravek neposkytuje úlevu pouze od únavy očí způsobené prací u počítače, ale i od únavy očí jakéhokoliv původu. Ony totiž trpí i ve tmě jako takové, obzvláště pokud se v ní snažíte na něco zaostřit. Proto je tak nezdravé čtení s baterkou pod peřinou.

Napsat komentář