Ultrazvukové čističky mají využití ve firmách i v domácnosti

Možná víte, že se ultrazvukem čistí brýle. Když je donesete do optiky, aby vám je vyčistili, neudělají nic speciálního, pouze je dají do ultrazvukové čističky. Takovou si můžete pořídit i domů. Samozřejmě by se vám to asi nevyplatilo pouze na brýle. Ultrazvukové čištění má však daleko bohatší využití.

Ultrazvukové čištění funguje na principu ultrazvuku. Ultrazvukový měnič přivádí energii na mechanicko-akustické kmity, které vytváří ultrazvukové pole v kapalině. Vznikají miniaturní bublinky, které se smršťují a expandují. Tlakové vlny, jež vlivem toho vznikají, narušují vazbu mezi nečistotami a povrchem čištěného předmětu.

Tolik k teorii. A jaké je využití ultrazvukových čističek v praxi?

Velké využití má ultrazvukové čištění ve firmách

Ultrazvukové čističky se využívají v mnohých firmách i oborech – elektronice, zdravotnictví, potravinářství, automobilovém průmyslu, klenotnictví, hodinářství, jemné mechanice atd. Všude tam je potřeba čistit různé předměty precizně a rychle, což ultrazvukové čištění zvládá. Ultrazvukové čističky si poradí i s tvarově složitými předměty, jejichž čištění by člověk nezvládl. Dokonale vyčistí například prohlubně.

V průmyslu se používají velké ultrazvukové čističky, které si prohlédnete například na https://elmik.cz/produkty/ultrazvukove-cisticky. Někdy se do nich dávají celé vstřikovací formy, díly po strojním obrábění apod.

Co všechno vyčistíte doma?

Doma pomocí ultrazvukové čističky vyčistíte třeba brýle, šperky, mince, kartuše tiskáren, CD a DVD, holicí strojky, kojenecké potřeby, zubní protézy, struny hudebních nástrojů, hodinové strojky apod. Do čističky můžete dát jakýkoliv předmět, který se do ní vejde. Domácí čističky bývají samozřejmě daleko menší než ty průmyslové, a též levnější.

Zajímavost: Ultrazvukové čističky se používají ke zrání vypálené slivovice. Během 12 minut se slivovice odplyní a zestárne o deset let.

Na další informace a nabídku ultrazvukových čističek pro firmy se podívejte na web firmy EL-MIK: https://elmik.cz/produkty/ultrazvukove-cisticky/.

Napsat komentář