Koncové měrky jsou určeny ke kontrole měřidel

Ke kontrole rozměrů výrobků se používá celá řada měřidel od posuvných měřítek přes hloubkoměry až po mikrometry. Jak ale můžete vědět, že tato měřidla měří správně? Samozřejmě se to kontroluje při výrobě, ale časem se mohou rozladit, nebo ne?

Posuvné měřítko, které máte doma pro soukromé účely, možná po pár letech používání nebude měřit na setinu milimetru přesně, ovšem vás to pravděpodobně ani nebude trápit. Jiná je situace ve výrobě, kde se hraje na každou setinu milimetru. Tam se měřidla musí kontrolovat, případně seřizovat. A čím se kontrolují? Pokud si myslíte, že se prostě změří jiným měřidlem, jste na omylu. Existují k tomu tzv. koncové měrky.

Koncové měrky se prodávají v sadě

Píšeme koncové měrky v množném čísle, protože jedna by vám byla pravděpodobně docela k ničemu. Prodávají se v sadách, v každé sadě se nachází měrky různých rozměrů a jejich skládáním k sobě sestavíte rozměr, který potřebujete. Měrky mají podobu ocelových či keramických destiček nebo hranolů. Po přiložení u sebe vlivem přilnavosti dobře drží. Pro snadnější použití bývají dodávány také s různými držáky a stojánky.

Důležité je i správné použití měrek

Sady koncových měrek se vyrábí ve čtyřech stupních přesnosti, nejpřesnější je stupeň K, tedy kalibrační. Využívá je například i český metrologický institut. Pokud je cílem skutečně přesné měření, je důležité dodržet také teplotu. Měrky bývají vyráběny pro pracovní teplotu 20 °C. Nesmí se ani dlouho držet v ruce, používají se rukavice, zahřátím by se totiž měrka o délce 100 mm mohla prodloužit i o 0,01 mm.

Sady koncových měrek, měřidla a další potřeby pro výrobu prodává česká společnost Michovský Tools. Dodává koncové měrky tříd přesnosti 0 a 1, kromě sad umožňuje i zakoupení samostatných měrek – třeba pro případ, že by se vám jedna měrka ztratila či poškodila.

Napsat komentář