V české krokodýlí ZOO se podařil odchov ohrožených gaviálů

Cílem zoologických zahrad není pouze seznámit návštěvníky se zdejšími zvířaty. Jejich snahou je zejména ochrana přírody a rozmnožování ohrožených druhů zvířat. A v květnu tohoto roku se protivínské krokodýlí ZOO podařil světový úspěch. Vylíhlo se zde totiž 14 mláďat ohroženého gaviála indického.

Zoologické zahrady se zabývají také ochranou zvířat a snaží se chovaným jedincům vytvořit ideální podmínky k rozmnožování. Dokonce světový úspěch v chovu se podařil v jedné netypické ZOO v ČR. V krokodýlí ZOO v Protivíně se totiž vylíhlo 14 zdravých gaviálů indických, a to jako v první ZOO na světě mimo tropické pásmo.

Historie ZOO

Krokodýlí ZOO v Protivíně vznikla na základě soukromého chovu současného majitele pana Procházky, který se krokodýly zabýval již ve svém mládí ve Stanici mladých přírodovědců v Písku. Na své farmě ve Chvalšinách pak odchoval první krokodýly. ZOO otevřela své brány prvním návštěvníkům v roce 2005 a od té doby je oblíbeným cílem mnoha návštěvníků.

Světová rarita

Kromě mláďat ohroženého gaviála indického zde návštěvníci mohou vidět samici bílého gaviála sundského. Je jediným bílým exemplářem na světě a dostala jméno Afrodita.

Cesta do pravěku aneb pravěká ZOO

Protivínská krokodýlí ZOO nabízí také zajímavý program pro školy. V rámci expozice cesta do Pravěku aneb pravěká ZOO se žáci a studenti seznámí nejen s krokodýly, kteří jsou vnímáni jako žijící fosilie. Jejich předci se totiž objevili na Zemi již před 220 miliony let. Mezi exponáty si návštěvníci mohou prohlédnout také kostru a dermoplast ježury novoguinejské, lebku kriticky ohroženého nosorožce černého, líhně, zdejší mláďata a mnohem více.

Krokodýlí ZOO v Protivíně je oblíbeným cílem rodin s dětmi, jednotlivců, párů i škol. Každý si zde zkrátka přijde na své.

Napsat komentář