Výživové doplňky stravy – kdy a pro koho jsou vhodné

pharmacy-218692_1280

V současné době je trh nasycen velmi širokým množstvím různých potravinových doplňků – vitamínů a minerálů, bylinných směsí či sportovních suplementů. Je ale jejich užívání vhodné? Kdy bychom měli sáhnout pro nějaký ten preparát a jak vybrat ten správný?

Pro koho jsou vhodné doplňky stravy

Průměrný zdravý dospělý člověk, jehož jídelníček je vyvážený a pestrý, s dostatkem ovoce a zeleniny i masa a mléčných výrobků, mající pravidelný přiměřený pohyb, nemá důvod přijímat další doplňky stravy. Přiznejme si ale, kdo z nás má ve svém pracovním nasazení ukázkový jídelníček? Můžeme proto bez výčitek svědomí svůj organizmus krátkodobě posílit, hlavně v době chřipkových onemocnění nebo ve stresové situaci. Vhodné jsou preparáty z echinacey, rakytníku nebo multivitaminové přípravky.

Jsou však skupiny lidí, kteří výživové doplňky opravdu potřebují.

Sportovci a kulturisti

Lidé, kteří aktivně sportují, ať už na vrcholové úrovni nebo jen pro sebe, mají velký výdaj energie. Potem odchází značné množství minerálů, klouby se opotřebovávají. Při jakémkoliv sportu, provozovaném pravidelně, je vhodné podpořit tělo tak, aby se stihlo regenerovat nebo aby se předešlo trvalému poškození tkání či kloubů.

Zvláštní skupinou sportovců jsou kulturisti. K vybudování mohutné svalové hmoty klasický jídelníček nestačí. Do specifického stravovacího plánu jsou proto zahrnuty anabolizéry, gainery, kreatiny i spalovače tuků, které urychlují metabolizmus. I tato skupina lidí by měla užívat kloubní výživu, neboť posilování je jedna z největších zátěží pro klouby, kdy dochází ke stále se opakujícím pohybům.

Nemocní, dlouhodobě nemocní 

Tato skupina lidí je velmi specifická. Každý lék, který pacient užívá může mít negativní účinky na organizmus. Antibiotika jsou sice účinná v boji proti bakteriím, ale ničí v těle veškerou mikrofloru, i tu pro nás nezbytnou – ve střevě či vaginální. Při chemoterapiích je tělo také velmi oslabováno a je nutné ztracené živiny doplnit. Vždy se informujte u svého lékaře, jaký konkrétní potravinový doplněk stravy by vám doporučil v závislosti na tom, jaké léky právě užíváte.

Děti a senioři

Potřebují děti opravdu přijímat vitamíny v lékové formě? I zde platí stejné pravidlo vyvážené stravy a pohybu. Pokud však hrozí období zvýšených respiračních onemocnění či jiných epidemií, můžeme dětem jako prevenci podávat dětské multivitaminové přípravky bez obav.
Senioři budou jistě namítat, že berou již spoustu jiných povinných léků, tak na co ještě další. Pravdou ale je, že preventivní užívání doplňků stravy pro seniory, se může život velmi zkvalitnit. Kromě toho, jak už bylo řečeno – dlouhodobé užívání léků může organizmu dosti uškodit.

Ženy

Ženy prominou, že jsou zde jako specifická skupina, potřebujíce své doplňky stravy. Ale v životě ženy je několik fází, kdy jsou výživové doplňky potřeba. Např. pokud se žena chystá otěhotnět, je doporučována kyselina listová, v těhotenství a při kojení také dochází k určitým změnám v metabolismu a konečně – v pozdějším věku přichází menopauza. Její příznaky se dají daleko lépe snášet s léčivy a potravinovými doplňky.

Ostatní

Jsou situace, kdy je lidské tělo krátkodobě vystaveno neúměrnému stresu (např. ve zkouškovém období) nebo únavě (dálkoví řidiči). Zde se doporučují šetrné přírodní doplňky stravy, které jsou nenávykové a tělu dodají potřebnou energii. Samozřejmě – nic se nemá přehánět a neužívat silné energetické přípravky dlouhodbě a v silných dávkách. Může se také stát, že se vám začnou třepit nehty, vypadávat vlasy, zhoršovat zrak… Jsou to příznaky, kdy vám tělo dává najevo, že může mít něčeho nedostatek. Správným potravinovým doplňkem vše napravíme, budeme-li dodržovat přesné dávkování. I kuřáci jsou specifická skupina – nikotin organizmus velice ničí, kuřáci jsou náchylnější k různým sezonním onemocněním, jejich imunita slábne. Pokud kuřák nechce svou vášeň pro cigarety omezit, měl by alespoň vhodným preparátem své tělo posílit. Stačí zvýšený přísun vitamínu C, ať již v lékové formě, nebo formou každodenní konzumace ovoce a zeleniny s vysokým obsahem tohoto vitamínu.

Toto je pouze informativní shrnutí o doplňcích stravy. Je na každého uvážení, jestli doplněk stravy opravdu potřebuje.

One Comment

Napsat komentář