Valná většina řidičů svůj první vůz takzvaně zdědí například po svých rodičích či si auto zafinancuje z vlastních úspor, které ovšem ve věku kolem osmnácti let, rozhodně nejsou nikterak velké. Z toho plyne, že se ve většině případů jedná o již ojetý vůz, který mnohdy ani neodpovídá našim představám o dokonalém všestranném voze. Ovšem v momentě, kdy si již začne dotyčný vydělávat sám a rozhodne se, že si pořídí nové vozidlo, u jehož výběru si dá tentokrát skutečně záležet, situace se obrátí a my začneme přemýšlet nad tím, co od daného vozidla vlastně očekáváme. Chceme rodinný vůz? Máme v plánu si pořídit vozidlo na dlouhé cesty, a to třeba i do zahraničí či s autem budeme jezdit takzvaně „kolem komína“? A co teprve financování vozidla, jeho servis a podobně? Pojďme se společně podívat na to, co všechno bychom před nákupem vozidla měli skutečně promyslet.
Jaký zdroj financování využijeme?
Chceme si nové auto pořídit za našetřené peníze a zaplatíme ho ihned či si vůz pořídíme na leasing? V tomto případě se vyplatí využít kombinaci obou dvou možností. Jelikož pokud disponujete nějakým základním kapitálem, je vhodné ho složit a zbytek peněz si takzvaně půjčit. Splátky vás tak nebudou trápit příliš dlouho a možná dostanete i několik bonusů od leasingové společnosti navíc.
Podle jakých aspektů vybírat automobil?
Pokud si chcete pořídit skutečně všestranný automobil, který vám bude dělat společnost po mnoho dlouhých let, je tím nejlepším řešením pořízení úplně nového vozu či minimálně rok ojetého vozu. Tyto vozidla se často řadí do kategorie takzvaných ročních vozidel, které automobilky prodávají za rozumnou cenu a v podstatě skvělém stavu. Často se jedná o vozidla, která za sebou nemají žádnou zásadní opravu, nejsou po havárii a podobně. Díky tomu můžete na „novém“ vozidle ušetřit i několik set tisíc korun.
Benzin či nafta?
Dále byste se měli při výběru automobilu zaměřit na to, na jaký typ paliva chcete jezdit. Pokud máte v plánu s autem jezdit například každý den do vašeho zaměstnání, které je od vašeho bydliště vzdáleno 100 km, je vhodné si pořídit naftový motor. To samé platí i v případě, kdy se s vozidlem budete rádi projíždět po delších trasách. Naopak benzin se vyplatí volit tehdy, budete-li s autem jezdit pouze vyzvedávat děti do školy, jezdit s ním do práce, kterou máte pár kilometrů od bydliště či na rodinné nákupy do místního hypermarketu.
Prostor hraje důležitou roli
Mladý člověk příliš často nepřemýšlí nad tím, jak velké jeho auto bude, nýbrž ho spíše zajímá výkon motoru. To je ovšem chyba, jelikož investice do automobilu má dlouhodobý charakter a často se také stává, že auto v rodině zůstává i několik let. Tudíž je třeba myslet také na to, jak velké auto si pořídíte, kdy například v budoucnu plánujete děti či dovolené autem. V těchto případech je tedy vhodné myslet také na prostor vozu a jeho bezpečnost.