Jak vznikly workstations? A co nabízí pro dnešní dobu?

 S touto workstation HP Z620 obsahující 96 GB RAM a 12 TB diskem se doopravdy omezovat nemusíte.

Pojem pracovních stanic je v oborech, kde se využívají, dobře známý. Jedná se o supervýkonné osobní počítače uzpůsobené pro pracovní účely. Toto uzpůsobení například spočívá ve zvýšeném výkonu procesu, grafické karty. To je využitelné například v oborech, kde je třeba renderovat složité 3D modely. Pojďme si nyní stručně představit jejich historii a ukázat si, jak nám mohou být nápomocné i v dnešní době.

Pracovní vs. osobní počítače

Když po 2. světové válce začaly vznikat počítače, byly jasně konstruovány pouze pro pracovní a vědecké použití. Není ani divu. Jaký koncový uživatel by si tenkrát kupoval domů počítač zabírající několik místností?

Postupem času se však počítače začaly zmenšovat. S tím přicházely myšlenky na jejich využití v domácnostech. Velkými populátizory těchto myšlenek byly Steve Jobs se svým Macintoshem a Bill Gates. Zároveň se v té době začaly stále více rozcházet nároky koncových uživatelů (chtěli především hezké, jednoduché a levné stroje) a nároky firem (chtěly především výkon).

Proto se již v šedesátých letech začaly objevovat první workstations. Jako první reprezentant konceptu workstation je považován IBM 1130 uvedený na trh v roce 1965. Důležitý posun pro tento typ počítačů znamenaly workstations od Xeroxu, které jako jedny z prvních operovaly s uživatelsky přívětivým grafickým rozhraním (to bylo inspirací pro již zmíněný Macintosh).

Velmi významně ovlivnil podobu workstation již zmíněný Steve Jobs. Ač zde byl zmiňován jako propagátor osobních počítačů, po svém nuceném odchodu z Applu, začal přemýšlet o možnostech využití pracovních stanic. Výsledkem jeho nápadů se staly workstation NeXT Computers, které na svou dobu poskytovaly neuvěřitelný výkon (staly se základem pro tvorbu prvních animovaných 3D filmů od Pixaru, který byl také založen Jobsem).

Všechny zmíněné workstations měly jednu významnou nevýhodu. Tou bylo fungování na proprietárních operačních systémech (to s sebou neslo například nízkou rozšiřitelnost o externí aplikace). Tento trend skončil v 90. letech, kdy stále více pracovních stanic začalo fungovat na Microsoft Windows (existovaly i speciální verze pro workstation). Tím se přiblížily osobním počítačům, ale zároveň tím stoupla jejich využitelnost.

Pracovní stanice dnes

Bylo by omylem domnívat se, že v dnešní době výkonných osobních počítačů nemají pracovní stanice své využití. Je jistě pravda, že hranice mezi PC a workstation je tenčí než dříve. Ale větší grafické kapacity jsou i v dnešní době k nezaplacení. V době nastupující virtuální a rozšířené reality to bude platit ještě více.

Pokud jste po tomto článku dostali chuť si pořídit svou pracovní stanici, máme pro vás dobrou zprávu. Kromě nových workstations najdete na trhu i velmi výkonné a spolehlivé repasové workstations za velmi dobré ceny.

Napsat komentář