Povinnost nosit reflexní prvky neplatí jen v ČR

banner-pasky2-velky

Zákon, který chodcům přikazuje nosit za snížené viditelnosti při pohybu mimo obec reflexní prvky, v ČR platí už od února loňského roku. V rámci evropských států jsme ale docela pozadu. Například na sousedním Slovensku mají takový zákon v porovnání s námi déle a v některých dalších státech platí podobná nařízení.

Než odjedete na dovolenou do nějaké cizí země, je vždy dobré si nastudovat, jak to tam chodí, co máte za práva a co za povinnosti. O tom, že v mnohých státech je nezbytné mít v autě reflexní vestu pro každého cestujícího, už asi víte. Ale tušili jste, co na sobě musíte mít při vycházce po setmění?

Nejpřísnější podmínky platí v Polsku

Nemusíte číst dál, pokud máte v plánu zdržovat se pouze v okolí hotelu nebo jen ve městě, ovšem to je nepravděpodobné. Většina lidí chce v cizím městě poznat i něco jiného než servírované pozlátko. Máte-li to stejně, dejte si při večerních procházkách po silnici mimo město pozor.

Nejpřísnější jsou zákony v Polsku. Tam vám nebude stačit obyčejná reflexní páska, předpis vyloženě vyžaduje reflexní vestu. Na Slovensku, v Maďarsku, Estonsku či Finsku jsou benevolentnější, postačí vám jakýkoliv reflexní prvek. A právě zmiňované severské země jsou dobrým příkladem, kam se jednoznačně vyplatí ochranné prvky vzít. Období snížené viditelnosti jsou tam totiž delší ve srovnání se střední Evropou. Co se týče východních zemí (Maďarsko, Slovensko), tam je důvodem k podobným opatřením zase nižší míra disciplinovanosti.

Investujte dvě stě korun a vybavte celou rodinu

O reflexních prvcích ani nepřemýšlíte, protože by to pro vás byly další výdaje? Ale kdeže. Reflexní pásky jsou záležitostí několika desítek korun, celou rodinu vybavíte maximálně do dvou stovek. A to je částka, kterou se za životy vašich blízkých určitě vyplatí dát. Zranění na silnicích jsou nepříjemná i v Česku, natož když je pak musíte řešit v zahraničí.

Napsat komentář