V současné době se používají různé svařovací metody, jako je například svařování wolframovým inertním plynem označované zkratkou TIG. Jedná se o proces využívající elektřinu k roztavení a spojení kovových dílů. Svařování touto metodou bylo vynalezeno ve 40. letech 20. století v leteckém průmyslu v Kalifornii a od té doby jeho popularita fenomenálně vzrostla.
V první řadě je svařování TIG univerzální a je vhodný pro různé kovy. Nicméně nejedná se o zrovna jednoduchou a levnou techniku. Pokud však věnujete učení náležité úsilí, dosáhnete vskutku precizních výsledků. Ještě narazíte na svařování MAG a MIG.
Jak funguje svařování TIG?
Elektrický proud vytváří oblouk mezi wolframovou elektrodou (kladnou anodou) a svařovaným kovem (zápornou katodou). Oblouk je stíněn proudem inertního plynu, kterým je obvykle argon.
Inertní ochranný plyn
Roztavená svarová lázeň je chráněná inertním ochranným plynem, jímž je většinou argon, případně jeho směs. Profesionálové však za určitých okolností pro rychlejší svařování používají helium.
Všestrannost svařování metodou TIG
Vzhledem k tomu, že je metoda univerzální, využijete ji při svařování různých kovů, ať už se jedná o měkkou ocel, nerez, hliník, hořčík, slitiny mědi, titan, nebo zlato. Svařovat tímto způsobem můžete dokonce i různorodé kovy.
Svaříte taktéž různě tlusté kovy, takže i velmi tenké materiály, které je obtížné, respektive nemožné, spojit jinými svařovacími technikami. Jestliže už umíte jiné typy svařování, je na čase naučit se i TIG. Dalšími přednostmi jsou:
- čisté a pěkné svary,
- možnost svařování v jakékoliv poloze (vertikální, horizontální, nad hlavou),
- dobře viditelný obrobek díky bezbarvému ochrannému plynu,
- čistota, minimální množství kouře, jisker a výparů.
Jestliže je ve vašem hledáčku kovovýroba Ostrava, obraťte se na společnost FLETONEX.