Svaly jsou důležitou součástí opěrného systému člověka. Po úrazu, nemoci nebo dlouhodobé nečinnosti může dojít k jejich ochabnutí. Čímž vznikne svalová nerovnováha, která může mít za následek vadné držení těla a s tím související bolesti svalů.
Co vede ke snížení svalové výkonnosti?
V prvé řadě bolesti svalů (http://www.olfen.cz/bolest-svalu.php) způsobuje nezdravý životní styl. Tím je myšlena sedavá práce, nedostatek pohybu a nesprávná životospráva. Například nadváha je jedním z hlavních důvodů kloubních blokád a dalších degenerativních změn na kloubech a svalech.
Oproti tomu nadmíra pohybové činnosti, která je ovšem prováděna špatně, též vede k bolestem svalů. S ní jde v ruku v ruce jednostranné zatížení svalů při fyzicky namáhavé práci. Bolest neucítíte hned, ale většinou se dostaví po 24 – 48 hodinách. Příčinou je vysoká hladina kyseliny mléčné ve svalech nebo mikroskopické trhlinky vzniklé vlivem přetížení.
Jak svalovému přetížení předcházet?
Základem je důkladné protažení jak před fyzickou aktivitou, tak po ní. Před samotným tréninkem se též doporučuje aerobní aktivita, která by měla trvat alespoň 10 minut. Tou mohou být běh, skákání, rychlochůze. Dále bychom měli sportovat pravidelně, čímž zatěžujeme svaly rovnoměrně. Typickou chybou je povánoční posilovací nálož, jež většinu lidí odrovná. Následovná dlouhotrvající bolest svalů vede ke ztrátě motivace ke cvičení.
Co na bolest pomáhá?
Pokud jste to s cvičením přehnali, pomocí pro namožené svaly je ledování a chlazení v případě otoků. Ztuhlost naopak vyléčí teplé obklady. Bolest dokážou ve většině případů potlačit volně dostupné masti. Ty se aplikují lokálně a zajišťují rychlé vstřebání účinné látky. Zároveň nelepí a nezanechávají skvrny na oblečení. Ve skutečně krátké době přinesou úlevu a ztlumí zánět. Je možné je použít jak na svaly, tak na klouby.