Robotika má v dnešních dnech mnoho podob. Základy tohoto oboru souvisí s mnoha průmysly a dalšími příbuznými obory, včetně elektronikou, informačními technologiemi či vývojem softwarů. Poprvé se však termín robotika objevuje ve sci-fi dílech spisovatele Isaaca Asimova, který dal mimo jiné základ také zákonům samotné robotiky. Jak ale robotika zasahuje do každodenních životů nás všech? A co je jejím hlavním záměrem? To se liší dle jednotlivých oborů, ve kterých robotiku a na ní založené přístroje najdeme.
Nejčastěji se setkáváme s robotikou průmyslovou, která zcela zásadně ovlivňuje způsob, jakým fungují dnešní továrny. Průmyslové roboty najdeme od konce 80. let, kdy se začínají objevovat v průmyslových zónách. Největší rozvoj však vnímáme zejména v posledních deseti letech, kdy se robotika a zejména robotické paže objevují napříč mnoha obory.
Robotické paže
Začalo to počítačem a motorem a končí to myšlenkami? Takto by se dal popsat vývoj robotických paží. Většina těchto zařízení je tvořena sedmi části a šesti klouby, které jsou vybaveny motory, předávající sílu do jednotlivých částí paže. Oproti jiným zařízením na těchto kloubech se nachází tzv. krokové motory. Oproti klasickým motorům, jsou krokové motory schopny fungovat dle přesného postupu. Díky tomu dokáže počítač, který ovládá jednotlivé krokové motory, vytvářet exaktní pohyb celé paže. To dovoluje robotickým pažím, aby byly využívány také ve velmi precizních oborech či úkonech.
Robotické paže v továrnách
Nejčastěji dnes najdeme robotické paže v průmyslové výrobě, kde již po několik let nahrazují lidskou sílu a vytvářejí nové pracovní pozice, které tyto paže doplňují. Robotické paže dokáží obstarat mnoho úkonů. Najdeme je například v továrnách, kde jsou schopné nejen upevňovat víčka od lahví, ale také jsou schopné se věnovat sváření, montování, upevňování a dalším manuálním úkonům.
V tomto ohledu této technologie využívá zejména automobilový průmysl, který může použít hned několik robotických paří na jeden úkon, nebo druh části automobilu. Takto robotických paží využívají automobilky Kia, ale také nová Tesla, a další.
Robotické paže ve vesmíru
Než se v tomto článku dostaneme k robotickým pažím ve zdravotnictví, je nutné se podívat na technologii, která je inspirovala. Tou je technologie, která pomáhá astronautům a strojům ve vesmíru. Na planetě Mars se již několik let nachází pohyblivá vědecká laboratoř, která je lépe známá pod názvem „Curiosity“. Tato sonda zkoumá planetu Mars, avšak k její větší efektivnosti, byla společností NASA vybavena také robotickou paží. Díky té může Curiosity sbírat vzorky, kameny, a další horniny, které jsou poté tímto robotem analyzovány.
Druhou, podstatně známější a větší robotickou paží, je tzv. Canadarm2, která se nachází 370 km nad planetou Zemí. Tato paže složila samotnou ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) a slouží k relokaci nejen těžkých plošin a objektů, ale také samotných astronautů. Délka této paže je 17 metrů a její tíha 196 km.
Robotické paže ve zdravotnictví
Jednou z největších revolucí zažívá zdravotnictví, a to díky implementaci nejen robotických paží, ale robotů a umělé inteligence jako takové. Jedním z největších průlomů je systém známý jako Da Vinci, ten najdeme také na několika místech v České republice. Tento systém je ovládán přímo doktorem, avšak díky robotické paži má doktor preciznost, stabilitu a 3D obraz, který zásadně pomáhá zjednodušit a zrychlit operace. Ale hlavně zvyšuje jejich úspěšnost. Tento systém do loňského roku odoperoval na 1,5 milionů po celém světě. V některých případech byla operace dokonce provedena z různých míst světa spolu s přenosem z web kamery.
Velmi zajímavým robotem je také CyberKnife, který je schopen odstranit nádory uvnitř těla, a to bez jediného říznutí. Nádory, které je tento robotický přístroj schopen odoperovat mohou být nejen nezhoubné, ale také zhoubné. Principem tohoto přístroje je malý lineární urychlovač částic, který produkuje radiaci, tato je situována na přesné místo, které vyžaduje operaci, a to právě díky robotické paži, která je tohoto přístroje součástí. Jedná se o vůbec první robotický systém, který operuje nádory bez nutnosti zásahu do lidského těla. Objem použité radiace záleží na závažnosti a rozvinutosti samotného nádoru.
Toto je jen několik z mála využití, které pro robotické paže máme. Tyto paže, zejména do světa průmyslu produkuje také firma Universal Robots, jeden z předních odborníků na kolaborativní roboty.