S malířskou stříkací pistolí mohou běžně pracovat i laici

stux / Pixabay

Jednou za čas se musí vymalovat v každé domácnosti. Jen málokde se však na tuto událost těší. Nejedná se totiž o nic jednoduchého, právě naopak.

Malování, zvláště s neefektivními nástroji, může být docela očistec. Proto je vhodné si ještě před samotným zahájením prací sehnat vše potřebné.

Vhodné nástroje

Základem každého malování je samozřejmě barva. Stejně důležité jsou však i nástroje, se kterými se bude barva nanášet. Běžně se k tomuto účelu používají malířské štětky, respektive válečky všech druhů a velikostí. Práce s nimi ovšem není tak pohodová, jak by měla být.

Malování se štětcem vypadá na první pohled vcelku jednoduše, nicméně nanášet s ním barvu tak, aby po zaschnutí nezůstaly na stěně čmouhy, je umění.

S válečky se pracuje o poznání snadněji a výsledek je takřka vždy minimálně uspokojivý. Problém je, že předtím je nezbytné oškrábat minulé nátěry. Samotné škrábání je obvykle časově, fyzicky i psychicky mnohem náročnější než následné malování.

Proto stále více laiků začíná používat speciální stříkací pistole, s jejichž pomocí lze snadno nanášet barvu i na předem neupravené zdivo, aniž by výsledek vypadal špatně. Práce se stříkací pistolí na barvu je poměrně snadná, avšak je dobré si projít alespoň krátkým školením, případně si nástroj nejdříve nanečisto někde vyzkoušet.

Dělení

Stříkací pistole se dělí do dvou základních kategorií – nízkotlaké a vysokotlaké. Nízkotlaké modely se využívají hlavně pro tvorbu detailů, díky čemuž fungují jako adekvátní náhrada za malé štětce.

Vysokotlaké stříkací pistole jsou vhodné hlavně pro nanášení barev na velké plochy. S jejich pomocí lze velmi rychle vymalovat byt či nanést fasádní barvu. Běžně se používají také k barvení plotů nebo střech.

Výhodou stříkacích malířských pistolí jakékoliv kategorie krom jiného i schopnost dosáhnout výraznějších úspor. V dnešní době, kdy se ceny barev drží dost nahoře, jde o velmi oceňovanou vlastnost.

Napsat komentář