Obecní dům je jedním z nejvýznamnějších secesní klenot v Praze s novorenesančními prvky, který se nachází na náměstí Republiky v sousedství Prašné brány.
Na místě Obecního domu stála původně rezidence českých králů, Králův dvůr. Tu však v letech 1905 až 1912 postupně nahradila stavba Obecního domu. Na jeho výzdobě se podíleli nejvýznamnější umělci 20.století. Mezi ně patří například Mikoláš Aleš, Max Švabinský, Josef Václav Myslbek či Alfons Mucha.
Průčelí domu zdobí mozaika Karla Špilara, která oslavuje Prahu. V oblouku nad mozaikou nalezneme nápis „Zdar Tobě Praho! Vzdoruj času zlobě, jak odolala bouřím všem!“ Obecní dům v Praze byl jedním z prvních ve střední Evropě, který dokázal vozit návštěvníky elektrickými či hydraulickými výtahy. Také komunikoval pomocí potrubní pošty a pro pobavení hostů vlastnil elektropneumatické varhany.
Interiér domu obsahuje několik sálů, z nichž největší je Smetanova síň. Tato síň slouží jako koncertní sál pro 1200 posluchačů. Kromě koncertů jsou zde pořádány výstavy a další společenské akce.